Механізм отримання компенсації за зруйноване житло (відповіді на найпоширеніші запитання)
1) Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державним реєстром майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»
2) Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна».
Власник знищеного житла за умови, що право власності на житло зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.
Так, у разі коли власником об’єкта нерухомого майна є недієздатна особа, особа, дієздатність якої обмежена, або особа, яка не досягла 18-річного віку, подання заяви про надання компенсації здійснюється одним з її законних представників.
Так, у разі якщо знищене житло – у спільній власності, заява про надання компенсації може бути подана кожним співвласником окремо або одним зі співвласників такого об’єкта. Заява, подана одним зі співвласників, вважається поданою всіма співвласниками за відсутності заперечень інших співвласників.
У такому разі розмір компенсації за житло, яке є у спільній власності двох та більше отримувачів компенсації, визначається пропорційно до розміру частки, яка належить відповідному співвласнику.
Подання власником знищеного житла заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна можливо в електронній формі. Це здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія.
Компенсація за знищений об’єкт нерухомого майна надається шляхом:
1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім’я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;
2) фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (зокрема фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджено у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.
Так, у разі незгоди з рішенням Комісії про надання/відмову в наданні компенсації, зокрема з розміром компенсації, заявник має право подати заперечення до уповноваженого органу (тобто органу, який уповноважений затверджувати рішення Комісії) протягом п’яти календарних днів з дати ухвалення рішення Комісією. Заперечення мають бути в обов’язковому порядку розглянуті та враховані уповноваженим органом під час розв'язання питання про затвердження рішення Комісії, про що має бути зроблено примітку в такому рішенні уповноваженого органу.
А рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.