Еволюція благодійності та волонтерства на прикладі одного фонду
Новини
27.12.2023

Еволюція благодійності та волонтерства на прикладі одного фонду

Еволюція благодійності та волонтерства на прикладі одного фонду

Еволюція благодійності та волонтерства на прикладі одного фонду: як виклики воєнного часу змінюють підходи до допомоги людям

Важливими особливостями українського громадянського суспільства є масштабна благодійність та розвинений волонтерський рух. Почавши активно розвиватися після Революції Гідності та російської анексії Криму й частини Донбасу, вони набули по-справжньому масового характеру після початку масштабного російського вторгнення у лютому 2022 року.

фото 1

Сьогодні без благодійної та волонтерської допомоги не обходиться ані забезпечення армії, ані евакуація та розселення людей, ані матеріальна та психологічна підтримка. Вся країна збирає гроші на безпілотники, автомобілі, інше обладнання, а волонтери знаходять їх та постачають на передову.

Одним із найефективніших інструментів організації такої діяльності є благодійні фонди, які дозволяють акумулювати значні власні чи залучені ресурси та якісно організувати процеси їх використання. Проте, як показує практика, навіть фонди, що вже давно працюють, зіткнувшись з викликами воєнного часу, змушені були серйозно змінити свої підходи до надання допомоги. Про еволюцію благодійності під час війни розповідаємо на прикладі Фонду Вадима Столара.

Початок

На початок повномасштабного російського вторгнення Фонд Вадима Столара вже два роки як проводив активну діяльність. Він був створений ще на початку 2020 задля допомоги у боротьбі з пандемією COVID-19. Проте одразу після російського повномасштабного вторгнення було вирішено повністю змінити напрям роботи та зосередитися на допомозі військовим і постраждалим від війни.

“У перші дні ми кидалися з одного напряму допомоги на інший, намагалися “закрити дірки” там, звідки лунали заклики і де в нас була певна матеріальна база. Зокрема, закуповували для захисників амуніцію та бронежилети, готували для них та киян гарячі обіди, допомагали продуктами та ліками. Ворог стояв під столицею, всі працювали в режимі авралу. Після стабілізації ситуації, коли росіяни були відкинуті від міста, з’явилася можливість перевести подих та подумати, як діяти далі. Зрештою ми вирішили сфокусуватися на трьох основних напрямах допомоги: комплексній підтримці ЗСУ, продуктовій допомозі нужденним і психологічній підтримці військових та цивільних”, – розповідає Вадим Столар.

За словами мецената, протягом 2022 року тестувалися різні формати допомоги та корегувалася стратегія роботи Фонду. А вже з початком 2023 року почала чітко й планомірно реалізовуватися з упором намасштабні проєкти, такі як “++ для ЗСУ”, “Продуктова допомога”, “Відновись”, “Психологічна підтримка” тощо.

Системна допомога військовим: ++ для ЗСУ

Максимальна підтримка захисників України була серед пріоритетів Фонду з перших днів повномасштабної війни. Зрештою вся вона була узагальнена в одному масштабному проєкті, що дозволило систематизувати надання допомоги та зробити її більш ефективною.

фото 1

“Обдумуючи різні підходи до підтримки військових, ми дійшли висновку, що маємо два варіанти: або вибрати кілька напрямів допомоги та зосередитися тільки на них, або почати будівництво комплексного великого проєкту, що містить організацію всіх процесів – від аналізу реальних потреб до організації постачань і зворотного зв'язку. Проаналізувавши власні можливості та потреби фронту, вирішили йти саме другим шляхом. Так з’явилася концепція "++ для ЗСУ"”, – згадує Вадим Столар.

Назву взяли від самих військових, адже "++" на їхньому сленгу означає "все ок", а у Фонді саме цього й прагнули – забезпечити бійців усім необхідним, щоб вони відповідали “у нас ++”.

У межах проєкту також був постійний розвиток: розширювався перелік передаваного захисникам, збільшувалася його кількість.

“Запити від військових постійно змінюються, і потрібно розуміти, що тут сфокусуватися на чомусь одному просто не вийде. Наприклад, з’ясувалося, що є великий запит на сезонну амуніцію – ми запустили приймання заявок, закупили екіпірування та доставили бійцям. Стало відомо про брак засобів облаштування смуги у прикордонників – ми допомогли спеціальним спорядженням. Після підриву греблі Каховського водосховища російськими терористами знадобилися моторні човни для порятунку людей – ми доставили їх морським піхотинцям”, – зазначає Наталія Приходько, волонтерка Фонду.

Також на потреби фронту передаються амуніція, спорядження, транспортні засоби, але, як зазначають у Фонді, дедалі більше запити військових зміщуються у бік високотехнологічного обладнання. Тож волонтери останній рік активно закуповують та передають на передову безпілотники-спостерігачі, FPV-дрони-камікадзе та системи боротьби з ворожими БПЛА.

Чого потребують цивільні

У перші дні після нападу росії найбільш актуальним запитом від населення були безпека та забезпечення базових потреб, бо багато хто опинився в скрутному становищі. Тому Фонд Вадима Столара долучився до евакуації людей, влаштувавши низку автобусних рейсів до західних областей України. А також – готував обіди та надавав продукти й медикаменти всім, кому було необхідно.

фото 1

Системна продуктова допомога триває й понині, благодійники постійно влаштовують гуманітарні місії у різні куточки країни. Проте вже після перших місяців війни та довірливого спілкування з громадянами волонтери зрозуміли, наскільки великим зараз є попит на моральну підтримку та психоемоційну реабілітацію.

Саме це стало поштовхом до запуску декількох масштабних проєктів, які стартували ще у 2022, а цього року – еволюціонували, розширювалися та приростали новими відгалуженнями. На деяких з них варто зупинитися окремо.

Відновись

“Відновись” у Фонді вважають своїм "флагманським” проєктому сфері психоемоційної допомоги цивільним. І це виправдано, бо ж у межах цієї ініціативи влаштовуються комплексні та масштабні реабілітаційні заходи.

В основі проєкту – ідея підтримки українських родин з дітьми, які на війні втратили одного з батьків або залишилися без житла. І волонтери підійшли до її реалізації натхненно і творчо!

Тож як це виглядає. Кожного етапу відбувається заїзд таких родин до затишного готелю в одному з мальовничих та безпечних місць на заході України. Тут, у цілковитому спокої та максимально дружній атмосфері, з учасниками працюють професійні психологи, які займаються з дорослими, і аніматори, які розважають малечу. З дітьми та батьками разом працюють арттерапевти. Волонтери влаштовують цікаві майстер-класи для всіх вікових груп, пізнавальні екскурсії, походи в гори тощо.

“Спілкуючись з учасниками проєкту “Відновись”, я зрозумів, наскільки їм важко. Але й відчув, що вони хочуть та мають сили повернутися до повноцінного життя. Наш проєкт створений, щоб допомагати їм у цьому. Як батько п’ятьох дітей, я знаю, що сильніше за все стрес б’є саме по дітях. І ми маємо зробити все можливе, аби захистити їх. Ми обов’язково продовжуватимемо “Відновись”. Адже люди та їхнє здоров’я – як фізичне, так і психічне – надважливі. Бо саме емоційно здорові та сильні духом громадяни є запорукою повоєнного відновлення країни та відродження нації”, – наголошує Вадим Столар.

Загалом Фонд провів вже шість етапів “Відновись”, чотири з яких – цього року. За цей час допомогу отримали 1200 родин.

Психологічна підтримка

Ще один масштабний проєкт від Фонду, який зазнав значних змін з дня свого старту 2022 року.

“Від початку в межах проєкту проводилися лише індивідуальні консультації з психологом у режимі онлайн. Проте згодом ми додали й групові заняття, а вже у 2023 році подібні заходи також почали проводитися й у офлайн-форматі. Усі варіанти довели свою ефективність і, за відгуками учасників, принесли їм полегшення”, – каже Наталія Приходько.

Тематика питань, яких торкаються психологи під час роботи з людьми, дуже різноманітна. Зокрема, у проєкті пропрацьовують такі теми, як вплив війни на емоційну сферу дітей, панічні атаки і як з ними впоратися, стосунки у воєнний час, джерела емоційних ресурсів тощо.

З проєкту “Психологічна підтримка” свого часу виокремився освітній “Курс про дітей – для мам”. У його межах щотижня фахівчиня розповідає про особливості виховання дітей у різному віці – від народження до юнацтва – у форматі прямих ефірів на YouTube-каналі Фонду.

Завдяки отриманим під час курсу практичним рекомендаціям мами вчаться розуміти своїх дітей, усвідомлювати причини конфліктів, запобігати їхнім наслідкам, формувати атмосферу довіри й прийняття у сім’ї, а також вчаться розпізнавати свої емоції та регулювати їх.

Інші соціальні проєкти

Проєкт “Спорт на районі”, спрямований на підтримку фізичного стану українців, стартував у серпні минулого року. Спершу Фонд Вадима Столара організував у столиці заняття на свіжому повітрі, підібравши команду тренерів. Усі охочі могли долучитися до фізичних активностей у своєму районі міста. З настанням холодів проєкт перемістився в онлайн, а у 2023 році діяв вже у змішаному форматі.Навесні Фонд перезапустив Спорт на районі з урахуванням накопиченого організаторами досвіду – і це виявилося вдалим рішенням. Проєкт став дуже популярним, і щомісяця залучає все більше учасників – навіть таких, які до того не були надто “спортивними”.

Цікавий факт: як виявилося, спільні заняття спортом не лише поліпшують здоров’я, а й сприяють психологічному розвантаженню, покращуючи моральний стан учасників.

Серед інших ініціатив Фонду Вадима Столара важливо згадати освітній проєкт з вивчення української мови. Зараз багато українців, які все життя були російськомовними, переходять на українську. І цей проєкт покликаний допомогти людям, які мають з таким переходом певні складнощі, соромляться наробити помилок – покращити мовленнєві навички, вдосконалити володіння мовою.

Також вартий уваги проєкт “Знайомся: Київ!”, орієнтований на вимушених переселенців, які перебувають у столиці. У його межах проводяться регулярні безоплатні екскурсії різної спрямованості, мета яких – не лише познайомити людей з містом та його історією, але й дати змогу тим, хто був змушений покинути рідний дім, перезавантажитися, відпочити та трохи розважитися.

Точки зростання

До 2024 року Фонд підходить не лише з добре відточеними проєктами та налагодженими процесами, але й з розумінням напрямів майбутнього розвитку. Одним з найперспективніших вбачається поглиблення співпраці з іншими благодійними організаціями, що цього року вже напрацьовується у форматі грантових програм.

Так, навесні стартувала перша така програма, на яку Фонд Вадима Столара спрямував 1 млн гривень. У конкурсі на отримання фінансової підтримки взяли участь одразу понад 100 організацій різної спрямованості, а перемогли ті, які були націлені на реабілітацію поранених захисників України.

Нещодавно було запущено другу грантову програму також на 1 млн грн, яка наразі триває, проте цього разу організатори врахували попередній досвід і одразу зосередилися на актуальній тематиці – а саме на проєктах з фізико-психологічної реабілітації цивільних та військовослужбовців у реаліях війни.

“Ми бачимо, що співпраця з благодійними організаціями, які спеціалізуються на певних напрямах, дає значний позитивний ефект, бо так ми дуже прицільно фінансуємо задоволення саме тих потреб, які наразі є найбільш нагальними. Тож і надалі розроблятимемо цей напрям діяльності. Зрештою спільні зусилля та єднання завжди дають потужний ефект – доведено українцями”, – резюмує Наталія Приходько.

Останні новини